Навіщо людям стосунки та що таке інтимність у психології?

Інтимність – це відчуття душевної та фізичної близькості у відносинах зі значною людиною, безпечна залежність, тепло, прихильність, почуття впевненості, надійності, довіри та взаєморозуміння. Є базовою потребою в соціальній сфері життя індивідуума, детальніше про соціальну сферу читайте тут https://mad-cars.com.ua/. Поняття набагато ширше, ніж фізичний контакт із протилежною статтю.

Багато хто під поняттям інтимності розуміє виключно статевий акт, проте це велика помилка. Приводить воно до того, що людина в гонитві за ефемерним заперечує зближення з людьми, запевняє себе в тому, що їй ніхто не потрібен, ховається під маскою самодостатності. Насправді потреба в інтимності не може бути пригнічена та заміщена чимось іншим.

Самотність у натовпі

Нерідко спроби отримати все необхідне рахунок спілкування з іншими людьми призводить до парадоксу. Людина душа компанії, має багато друзів, колег по роботі, знайомих і співрозмовників, але приходячи додому настає апатія, ніби чогось не вистачає.

В одній публікації на сайті з психології я читав історію дівчини, яка гарна собою, має безліч шанувальників, фінансово незалежна, часто відвідує вечірки та тусовки, не має проблем з пошуком партнера. Все є, але туга з’являється регулярно і що вона не розуміє.

Розбираючи її приклад багато хто прийшов до висновку, що за наявності соціальної активності та видимого успіху, дівчина не закриває потребу в інтимності. Вона не може нікому довіряти на 100%, не відчуває душевного тепла, немає впевненості в тому, що її завжди зрозуміють, приймуть, вислухають і не знецінюватимуть.

Нікого зі свого кола знайомих вона не могла звинуватити у зраді, але й поділитися справжніми почуттями наважилася б далеко не з усіма. Чоловіки, які її оточують, готові на все і в черзі чи варто отримати шанс на побачення, спілкування, стосунки.

Тільки всі ці побачення і стосунки знову не вирішують головне завдання, не дозволяють відчути себе потрібною і важливою в повному обсязі. Переслідує почуття, що її використовують, хочуть бачити красивою, веселою та життєрадісною, але не готові розділити переживання та зрозуміти її думки. Точніше готові, але знову ж таки задля досягнення якоїсь мети.

Зачем людям отношения и что такое интимность в психологии?

Інтимність у відносинах це насамперед довіра та прийняття

На цю тему є старий жарт, який говорить, що якщо на вулиці спіймати будь-яку людину і нічого не пояснюючи кинути у в’язницю, то десь у глибині душі він знатиме за що. Секрети, таємні бажання, пригнічені почуття та емоції є абсолютно у всіх. Їхній вираз заблокований страхами або відсутністю прийняття з боку суспільства.

Часом доходить до того, що людина у відносинах не може вимовити прості фрази, на кшталт “я злуюся на тебе зараз” або “мене дратує, коли ти робиш так”. Це все про інтимність, про здатність щиро розмовляти та про впевненість у тому, що тебе зрозуміють.

Тобто не проігнорують твої почуття, не знецінять відчуття та бажання, а поставляться до них із розумінням. Бути впевненим у тому, що ти чимось поділишся і у відповідь не отримаєш глузування чи негативну оцінку, украй важливо. І це здобути неймовірно складно. Навіть люди, які прожили у шлюбі пару десятків років, можуть розлучитися, тому що не відчувають цієї емоційної близькості, не можуть безумовно довіряти і безпечно залежати від партнера.

Приналежність як прояв інтимності

Люди прагнуть натовпу заради задоволення потреб у приналежності. Людина соціальна тварина і бути частиною якоїсь спільноти дуже важлива. Але тут є нюанс. Навіть перебуваючи всередині величезного ком’юніті, ми намагаємося знайти споріднену душу.

Вчимося у великому університеті, у групі 30-40 осіб, але серед усіх є найкращий друг чи подруга. Працюємо у великій компанії, у нас близько 20 колег на відстані витягнутої руки, але є той, хто найближчий. На кого можна покластися, кому можна довіритись, хтось підтримає, підстрахує, виручить.

У психології це пояснюється теорією про просторові зони суб’єкта. Простіше кажучи довкола людини можна намалювати уявні кола, кожен з яких знаходиться на різній відстані. Кожен із цих кіл має бути заповнений людьми, інакше виникає гостра потреба у реалізації потреби власності.

Публічне місце ми заповнюємо просто виходячи з дому. Психіка заспокоюється, коли довкола нас є люди. Звичайні перехожі, незнайомі особи, які біжать у своїх справах і навіть не контактують безпосередньо з нами. Якщо всі люди зникнуть, це стрес, якщо вони є, то все нормально.

Соціальна відстань підтримується рахунок комунікації. Це ті самі люди навколо в зоні видимості, але без спілкування психіка знову відчуває жорсткий стрес. Нам важливо постійно отримувати зворотний зв’язок та реакції. Ця потреба закривається простими діалогами з колегами та сусідами, соціальними мережами у вигляді повідомлень та лайків.

Персональна дистанція — це вже особисте спілкування. Прості балачки з сусідом на тему ремонту даху будинку та обговорення простроченого звіту на роботі з колегою на цьому рівні вже недостатньо. Нам потрібні люди, яких ми знаємо та які знають нас. Ще це називається побутовим спілкуванням, що не стосується ділових тем.

На жаль, дуже часто у відносинах люди зупиняються на цьому рівні. Є чоловік чи дружина, спільний побут і навіть діти, можна поговорити про особисте, періодично відбувається фізична близькість, ця людина поряд, буквально за метр від нас. І начебто зближення максимальне.

Так ми заспокоюємось і вважаємо, що всі наші потреби закриті. Навколо багато людей, з кимось із них ми спілкуємося, дружимо, а з кимось навіть ведемо спільний побут і спимо. Але стосунки потрібні не для цього, є ще четверте коло, яке далеко не у всіх заповнене.

Зачем людям отношения и что такое интимность в психологии?

Навіщо людям стосунки і що таке інтимна відстань

Інтимна відстань це коло спілкування, яке можна охарактеризувати як задушевні, потаємні, глибоко особисті, довірчі, без претензій, знецінення та ігнорування. Комунікація не має меж, коли не соромно зізнатися, поділитися думками та переживаннями, не страшно бути відкинутим та незрозумілим.

Погодьтеся, за своє життя ми багато з ким прокидалися в одному ліжку і багато з ким проводи час разом, але далеко не завжди ризикнули сказати те, про що думаємо. Ще гірше, якщо це сталося, але людина зрадила, не стала на наш бік, не спробувала підтримати. Все це є інтимність, якої не вистачає.

У цьому випадку відбувається відмова від фізичного зближення, тому що підсвідомо людина прагне саме душевного тепла, можливості висловлювати свої почуття без побоювання. Емоційна близькість без фізичної зустрічається вкрай рідко (наприклад між літнім подружжям), а ось фізична без емоційної досить поширене явище.

Випробовуючи почуття самотності та апатії слід поставити собі чітке питання – чи на всіх колах спілкування є люди і чого саме мені зараз не вистачає? Щоб не тиснутись до натовпу, коли вам необхідна близька людина і не допускати зближення з тими, хто не готовий вас зрозуміти, прийняти та оточити турботою, потрібно побути чесним із самим собою. В іншому випадку ви ризикуєте стати самотньою людиною в оточенні натовпу або витратити себе на близьких фізично, але далеких емоційно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *