Як полюбити чистити зуби?
У наш час кожен знає, що чистити зуби прийнято двічі на день уранці та ввечері. У стоматологічних колах до цього питання підходять ще відповідальніше – уточнюють, як саме, чим чистити і скільки часу цьому необхідно приділяти. Але зараз мова піде про те, чому багато хто з нас не дотримується навіть мінімальних вимог гігієни порожнини рота. Різна статистика, збирана стоматологічними організаціями, свідчить, що лише трохи більше 10% людей чистять зуби правильно. І не дивно – адже сам процес здається нам нудним, а його значення важко оцінити, поки зуби не заболять дуже сильно. Коріння такого відношення лежить в антропології.
Напевно, багато хто чув думку, мовляв, чистка зубів щітками і пастами є підступами естетів, а насправді все зайве з порожнини рота видаляється природним чином – під час їжі і сплювання. З одного боку, кумедно чути таке у 21-му столітті. Але крихітна частка правди у цьому погляді є.
Справа в тому, що природа справді дала людині масу природних механізмів захисту ротової порожнини. Зокрема, це особливе кислотне середовище, здатне нейтралізувати деякі небезпечні бактерії, дуже рухливий язик, що полірує зубну поверхню, і сама консистенція слини, що виконує роль природного ополіскувача. Адже з погляду еволюції людина звичайна тварина. А звірі, як відомо, зубів не чистять і цілком нормально живуть із цим.
Перші homo sapiens також не знали засобів зубної гігієни. Але й тривалість життя у них рідко виходила за межі 30 років. І так, своїх ні разу не очищених зубів їм цілком вистачало на всі ці роки. Але з ходом гуманітарного та технічного прогресу люди все ж таки пристосувалися довше жити, обдуривши природу в багатьох аспектах. Чистка зубів по суті такий самий обман природи на благо себе коханих, як, наприклад, землеробство, теплий одяг або засоби пересування. Визнаючи себе людьми, ми повинні прийняти, що далеко не все природне працює на нас.
То як же нам полюбити чистити зуби? А ніяк! Чищення зубів – не природний процес і не розвага, а обов’язкова потреба. Якщо ми хочемо якомога довше залишатися здоровими та щасливими, не відчувати болю та почуттів дискомфорту, то чищення зубів дорослій людині слід не любити, а приймати як належне.
Дещо по-іншому справи з дітьми. Не секрет, що більшість умовних рефлексів і звичок людина набуває у дитинстві. І ставлення до різних особливостей побуту також багато в чому формується у ранньому віці. І хоча дитині майже марно пояснювати важливість зубної гігієни і т.д. (будемо чесні – дітям таке зовсім не цікаво), ми можемо підійти з іншого боку.
Сучасність дає нам величезний вибір дитячої продукції. Гігієна ротової порожнини не виняток. Дитячі зубні щітки стали оформлятися цікаво та весело. Часто у вітрини у магазині буває навіть важко зрозуміти, щітка чи іграшка перед нами. Зубні пасти для дітей мають безліч дивовижних смаків. А вже профілактичні цукерки та жуйка зовсім не дадуть зажуритися. Розбавляючи життєву потребу по-справжньому приємними аспектами дитячої гігієни, ми підвищуємо шанси наших майбутніх дорослих справді полюбити чистити зуби.